Dr n.med. Ewa Chomik
Metamorfozy

„Stomatologia estetyczna stanowi połączenie mierzalnych parametrów i wrażliwości artystycznej, a zrozumienie zasad kompozycji, harmonii, proporcji oraz kreowanie idealnego kształtu jest niezbędnym czynnikiem umożliwiającym uzyskanie satysfakcjonującego, efektu estetycznego leczenia”.

 

Piękny Uśmiech, 
jak Szczęśliwa Dusza…

metamorfoza 5

Mówi się że brylanty są zwierciadłem duszy kobiety. Czasem jednak szczęśliwa dusza wyraża się bardziej przez piękny uśmiech.

Bo nie ma nic piękniejszego jak pacjent, który po zakończonym leczeniu uśmiecha się szczerze, a jego oczy błyszczą! Ten drobny stres przed wizyta kontrolna. Czy entuzjazm będzie taki jak w dniu cementowania pracy. Jak odbiorą zmianę wizerunku najbliżsi. Czy nasz projekt rekonstrukcji będzie tym, czego pacjent oczekuje. Zęby przestały być tylko zębami, to element twarzy wpisany w określoną przestrzeń. To ceramika. Jej piękno. Niezwykle doskonałe techniki kopiowania natury..

Pacjentka zgłosiła się w celu poprawy uśmiechu, kształtu zębów, zmiany ich barwy. Pierwsza wizyta. Lekki uśmiech. Mocny uścisk dłoni. "Dzień dobry. Zapraszam!"

Obecne przetrwałe zęby mleczne 55 i 65. Zaplanowano wykonanie uzupełnień stałych, koron oraz dwóch mostów protetycznych. Procedura klasyczna, projekt DSD, wax-up, mock-up. Pełna akceptacja.

Plan leczenia obszerny: plastyka dziąsła, kształtowanie profilu wyłaniania celem przygotowania podłoża do wykonania ostatecznej pracy.

Po usunięciu zębów mlecznych w celu kształtowania profilu wyłaniania wykonano uzupełnienie tymczasowe techniką dynamicznej kompresji. Kilka wizyt. Cieszę się, że Pacjentka zrozumiała idee, kibicowała tworzeniu dołeczków pod przęsłami mostów z nie mniejszym entuzjazmem jak ja.


 

 

Dzień oddania pracy - MAMY TO!

Wysyłam zdjęcia do Asi i Jacka (Laboratorium Smiles Architekci Uśmiechu) zaraz po zacementowaniu, późnym wieczorem w piątek, nieważne że weekend. Jest super! Dziękuję.

Pół roku pracy.

Zdjęcia … Cóż, ale ta ręka drży przy trzymaniu patyków, cyrk z ustawianiem światła. Aparatu. Matko. Ale wiecie co - było warto!

Because I love my job.

 

 

Pan Krzysztof. 
Z marzeń do rzeczywistości…

metamorfoza 4

Pacjent zgłosił się w celu poprawy estetyki uśmiechu i odtworzenia braków zębowych. Spisałam na kartce papieru oczekiwania i marzenia Pacjenta dotyczące wyglądu przyszłego uśmiechu. Wykonałam zdjęcia zgodnie z protokołem VSD (Vivadental Smile Design) i na podstawie pomiarów twarzy, oznaczenia odpowiednich linii referencyjnych, które przeniosłam na zdjęcia wewnątrzustne wykonałam projekt przyszłej rekonstrukcji, który pozwolił osiągnąć niesamowity efekt estetyczny. Praca ostateczna to zredukowane uzupełnienia pełnocyrkonowe licowane ceramiką, osadzone zarówno na zębach własnych Pacjenta oraz implantach dentystycznych. Rekonstrukcje implantoprotetyczne to uzupełnienia przykręcane, ich wykonanie było możliwe dzięki niezwykle precyzyjnemu zaplanowaniu i wprowadzeniu implantów do kości. Wprowadzono je pod kierunkiem dr n.med. Violetty Szycik w trakcie Practiculum Implantologii. Takie rozwiązanie pozwala w przyszłości na każdorazowe odkręcenie pracy.

Zadowolenie oraz radość moja i Pacjenta to największa nagroda za trud leczenia, liczbę wizyt, a nasz wspólnie spędzony czas - bezcenny. Dziękuję Panie Krzysztofie! 

 


Piękny Uśmiech nie tylko na Sylwestra.
Zdrowe zęby w każdej chwili.
Satysfakcja na całe życie...

metamorfoza nr 3

metamorfoza nr 2

Jako młodziutki lekarz tuż po studiach zaczynałam pracę, szukałam swojego miejsca, stawiałam pierwsze kroki w wybranej specjalności. Uczyłam się, dokształcałam, kreowałam swój warsztat, a tym samym siebie. Każdego dnia w pracy dowiadywałam się czegoś więcej, czegoś nowego. Ogrom zależy od mentorów, autorytetów, których spotkamy na swojej drodze zawodowej. Ja miałam naprawdę dużo szczęścia. 

Rekonstrukcja protetyczna i implantoprotetyczna mojego Taty, to było pierwsze tak rozległe leczenie, które przeprowadziłam zupełnie samodzielnie. Zaufał mi, wierzył we mnie, kiedy mi jeszcze tej wiary brakowało. Praca ma dzisiaj kilka lat. Naturalna. Dopracowana. Były to początki nauki robienia zdjęć. Wciąż tak bardzo niedoskonałe! Pierwszy aparat. Pierwsze pełne dokumentacje fotograficzne pacjentów. 

W szczegółach nadal Rodzice nie mają pojęcia czym się zajmuję. Jednak to wsparcie i wiara szalenie dodają skrzydeł! Pamiętam jak w pierwszym rzędzie siedzieli na obronie pracy doktorskiej słuchając uważnie jak mówię o komórkach macierzystych, z zaciekawieniem czytają każdą publikację. Baaaaaa! Dzielnie udają żywe zainteresowanie, jak pokazuję im zdjęcia ostatnich prac.

Dzisiaj? Ostatni oddany most wsparty na implantach w żuchwie. Jest radość! Jest pasja! Ten kredyt zaufania jaki pokładali we mnie moi Rodzice, przekazuję najlepiej jak tylko potrafię - swoją pracą. Wkładając całą siebie w to co robię, każdego dnia, z każdym pacjentem. 

Jednak usłyszeć od Taty "Jestem z Ciebie dumny", bezcenne ❤️❤️❤️.

metamorfoza nr 1

Dr n.med. Ewa Chomik
“...mam absolutnie fantastyczny zawód!”

Ostatnio naszła mnie refleksja, że klasyczna protetyka, w dzisiejszych czasach już tak „niemodna” i tak mało nowoczesna, dla mnie mimo wszystko potrafi być zawodowo naprawdę wdzięczna i piękna w obiektywie aparatu.

Refleksja ta zrodziła się za sprawą dosyć klasycznego przypadku pacjentki. Ciężko powiedzieć, żeby z medycznego punktu widzenia był to przypadek wyjątkowo problematyczny. Pacjentka zgłosiła się do naszej Kliniki z powodu trudności w utrzymaniu protez całkowitych. Po prostu. Jak to wygląda w życiu codziennym takiej osoby i jak bardzo przeszkadza w funkcjonowaniu, nie muszę chyba mówić. Kiedy zerknęłam na tomografię, okazało się, że u pacjentki mieliśmy jeszcze do czynienia z niezwykle trudnymi warunkami podłoża protetycznego, które pozwoliły na wprowadzenie jedynie dwóch implantów w obrębie żuchwy. Jak zwykle, precyzyjnie i z sukcesem procedurę implantacji przeprowadziły dr n. med. Violetta Szycik oraz dr Joanna Gruber - Miazga.

Po wgojeniu wszczepów przyszedł czas na moją protetykę. Przeanalizowałam możliwości leczenia na wszystkie sposoby i ostatecznie wykonałam protezę całkowitą górną oraz protezę overdenture dolną ze wzmocnieniem metalowym lanym.

Przygotowując swoje prace zawsze myślę równorzędnie o odbudowie funkcji żucia, jak i poprawie wyglądu estetycznego twarzy Pacjenta. W moim mniemaniu jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Cała jej reszta pozostaje niewidoczna, a ma kolosalne znaczenie dla długoletniego efektu leczenia. Zawsze, ale to zawsze czas jest najbardziej surowym sędzią naszej pracy. Dlatego dla mnie tak ważny jest szereg często niedocenionych procedur, takich jak wykonanie wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej, czy precyzyjny dobór elementów utrzymujących do istniejących warunków klinicznych. Pozwala to w ostatecznym rozrachunku na uzyskanie dobrego utrzymania uzupełnienia protetycznego na podłożu, zaś wykonane wzmocnienie lane zapobiegnie uszkodzeniom protezy.

Pozwoliłam sobie sięgnąć do tego tematu, ponieważ moim zdaniem został nieco zapomniany przez wyrafinowaną i bardzo nowoczesną stomatologię. Czuję, że daje mi to szerszą perspektywę i spojrzenie na Pacjenta przez pryzmat podstaw, które pomimo upływu czasu nadal mają dla mnie, jako protetyka, znaczenie. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, gdyby nie ogromna wdzięczność Pacjentki, która może komfortowo funkcjonować, jeść, cieszyć się życiem, a do tego wreszcie może pochwalić się ładnym profilem twarzy i uśmiechem

Nieoceniony wkład w tę pracę miały również Anna Chruściel i Joanna Sielewicz, które dołożyły wszelkich starań, aby zindywidualizować uzębienie, wymodelować płytę uzupełnień tak, aby osiągnąć świetny efekt estetyczny zarówno uzupełnień, jak i twarzy Pacjentki.

Kończąc już te moje wywody, kiedy analizuję wszystkie etapy danej pracy, zawsze dochodzę do tego samego wniosku - mam absolutnie fantastyczny zawód!

Wycisk czynnościowy na łyżce indywidualnej pod protezę całkowitą górną oraz wycisk z poziomu implantów metodą łyżki otwartej.

Obraz kliniczny przed i po leczeniu implantoprotetycznym.

Profil wyłaniania implantu na modelu roboczym.

Transfery wyciskowe w wycisku metodą łyżki otwartej.

Elementy utrzymujące protezę na podłożu.

Ustalenie zwarcia centralnego oraz protezy woskowe dla oceny warunków estetycznych.

Obraz kliniczny przed i po leczeniu implantoprotetycznym.

Lewy profil Pacjentki po leczeniu - prawy przed.

Model z ellementami utrzymującymi protezę.

Gotowe uzupełnienie protetyczne z indywidualnie modelowanym uzębieniem oraz płytą protezy,
aby uzyskać doskonałe zespolenie z istniejącym wizerunkiem Pacjentki.

Obraz 3D z najnowocześniejszego tomografu komputerowego New Tom 5G - wnikliwa i kompletna diagnostyka.