O medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych dziedzin medycyny, powszechnie stosowana już od czasów starożytności. Choć to nie wymysł naszego pokolenia, że chcemy się czuć młodo, jako dyscyplina medyczna narodziła się wraz z powstaniem w roku 1973 Francuskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej, założonego przez Jeana Jacquesa Legranda. W roku 1978 Uniwersytet w Mediolanie wprowadził medycynę estetyczną jako przedmiot akademicki.

W Polsce w 1993 roku przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała Sekcja Medycyny Estetycznej, od roku 2010 działająca jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Certyfikuje ono lekarzy medycyny estetycznej według ściśle określonych kryteriów. Jedną z najważniejszych organizacji skupiających lekarzy medycyny estetycznej w Europie jest Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej.

Medycyna estetyczna zorientowana jest na przywrócenie fizycznej atrakcyjności Pacjenta, satysfakcji z własnego wyglądu i jednocześnie pobudzenie jego nowych sił witalnych, wiary w siebie, optymizmu i przekonania o swojej wysokiej wartości w społeczeństwie. Obejmuje dwa zasadnicze obszary – profilaktykę starzenia się skóry oraz mało inwazyjne zabiegi rekonstrukcyjne, przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, które mogą być realizowane wyłącznie przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu.