PRP – osocze bogatopłytkowe
Działanie

Leczenie osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje wysoki potencjał regeneracyjny aktywnych płytek krwi, które aktywują procesy regeneracyjne uwalniając czynniki wzrostu, w tym. PDGF, TGF-?1, TGF-?2, VEGF oraz EGF. Pobudzają one fibroblasty do tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych poprawiając mikrokrążenie  oraz aktywują komórki macierzyste do regeneracji komórek i tkanek oraz tworzenia się macierzy międzykomórkowej.

 

PRP prowadzi to do regeneracji i odnowy skóry, jej nawilżenia i odmłodzenia.

 

Dzieje się tak dlatego, że jednym z podstawowych zadań płytek krwi jest  tamowanie krwawienia poprzez wytworzenie skrzepu oraz stymulowanie procesów gojenia poprzez uwalnianie aktywnych czynników wzrostu. Czynniki wzrostu uwalniane z płytek krwi znajdujących się w osoczu przyspieszają rozwój i różnicowanie się komórek. Cechy te sprawiają, iż w wyniku iniekcji igłowej, indukują się procesy regeneracyjne, bowiem komórki odbierają ten sygnał, jako zagrożenie, któremu należy przeciwdziałać. Dochodzi do dzielenia się komórek, syntezy włókien kolagenowych i aktywizacji komórek macierzystych do podziałów w celu regeneracji uszkodzonych tkanek. Jest to kluczowe zjawisko dla procesów regeneracji i odmładzania skóry, które wykazują zbieżność z procesami gojenia w przypadku ran, bowiem w obu przypadkach odpowiedzialne są za nie czynniki wzrostu.  

 

Leczenie PRP przeciwstawia się procesowi starzenia się skóry, co wiąże się ze spowolnieniem odnowy komórek naszego organizmu i ich zmniejszoną zdolnością do regeneracji. W wyniku tego skóra zawiera coraz mniejsze stężenie kwasu hialuronowego i oraz niższy poziom kolagenu, traci  elastyczność, ma obniżoną zdolność do zatrzymywania wilgoci,