Toksyna botulinowa – funkcja

Toksyna botulinowa potocznie zwana botoksem, jak również jadem kiełbasianym, to naturalna substancja produkowana przez beztlenowe bakterie Clostridium Botulinumi .najsilniejsza znana toksyna biologiczna. Można wyróżnić 7 sertotypów botuliny oznaczonych od A do G, a botulizm wywołują jedynie typy A, B i E., zaś we współczesnej medycynie zastosowanie ma botulina typu A.

Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie wytwarzania acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych do mięśni. Wstrzykiwana w niewielkich ilościach podskórnie i domięśniowo, jest nie tylko nieszkodliwa, ale przede wszystkim wywołuje relaksację mięśni. Po raz pierwszy zastosowano ją w okulistyce i neurologii, w celu usunięcia nadmiernego napięcia mięśni u chorych na porażenie mózgowe oraz po udarach mózgu, jak również w leczeniu tików nerwowych, czy kręczu karku.

Botoks stosowany jest jako lek od roku 1989. Jego działanie jest zbawienne dla twarzy, która po zabiegu wygląda o klika lat młodziej. Przede wszystkim poprawia stan oczu i wygładza czasowo utrwalone zmarszczki mimiczne twarzy, szczególnie jej górnej części. Sprawia, że jej rysy łagodnieją. Przeciwdziała  tworzeniu nowych zmarszczek w okolicach brwi, oczu i czoła oraz poprawia ukrwienie wpływając na regenerację skóry tych obszarów w obrębie zmarszczek i bruzd. Przeznaczona jest do korygowania zmarszczek dynamicznych, charakterystyczne dla wieku do 65 roku życia. Zmarszczki statyczne występujące u osób starszych wymagają użycia kwasu hialuronowego.

 

Botoks to najlepsza terapia przeciwzmarszczkowa, terapia bezpieczna i skuteczna.
Może się jej poddać każda osoba dorosła, także w celu profilaktycznym.