PRP – osocze bogatopłytkowe
Funkcja

Osocze bogatopłytkowe, w skrócie zwane PRP (ang. Platelet Rich Plasma), jest wykorzystywane w medycynie od kilkudziesięciu lat, w trakcie których naukowo przeprowadzono wiele badań klinicznych, potwierdzono nieprzeciętne zalety oraz wysoką skuteczność i wszechstronność zastosowań PRP w terapii wielu schorzeń. W Klinice Vivadental jest to podstawowa procedura stosowana w zabiegach regeneracji tkanki kostnej, które przeprowadzamy od kilkunastu lat niemal codziennie. Mamy w tym olbrzymie doświadczenie i wiedzę, co wykorzystujemy w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.  

Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej, nazywa się często wampirzym liftingiem. Stosuje się je w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry, zwiększenia jej napięcia oraz wygładzenia i poprawy jej tekstury oraz nasycenia naturalnym kolorytem. Głównie są to zatem przypadki występowania efektów starzenia – pojawienia się zmarszczek, bruzd, zmniejszenia objętości i zwisania skóry, ale także w celu regeneracji skóry po zabiegach laserem i wzmocnienia efektów gojenia się ran i blizn. Zabiegi PRP zalecamy także w przypadku problemu łysienia i osłabienia włosów, które można łączyć z zabiegami mezoterapii służącymi wzmocnieniu włosów z wykorzystaniem preparatów pobudzających wzrost.
 

Zabieg z PRP to naturalna, najlepsza i najbezpieczniejsza metoda odmładzania skóry
wykorzystująca potencjał regeneracyjny samego pacjenta. Przynosi długotrwałe i stabilne efekty.

 

Zabieg wykonywany jest bowiem w oparciu o autogenny materiał komórkowy, czyli pochodzący od samego Pacjenta.  Ze względu na autologiczne pochodzenie odwirowanego osocza, które jest pozyskane z własnej krwi pacjenta, PRP nie tworzy konfliktu immunologicznego i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia alergii. Jest wiec najlepszą alternatywą dla pacjentów z alergiami, nie tolerującymi kwasu hialuronowego oraz ze schorzeniami skóry. Proces naturalnej, biologicznej regeneracji przy użyciu własnego materiału pacjenta, daje długotrwały efekt. Wysoka efektywność zabiegu wynika z wysokiego stężenia płytek krwi precyzyjnie aplikowanych w okolice uszkodzonej skóry. Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i włosowatych naczyń krwionośnych, a także przyspieszają powstawanie nowych komórek naskórka. W efekcie skóra się regeneruje, następuje poprawa jej elastyczności, gęstości i napięcia, natomiast fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu. Skóra staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, wyraźnie młodsza, a twarz nabiera blasku i ostrości kształtu, jest piękna i wyrazista.

Alternatywnym zabiegiem stanowiącym dopełnienie PRP jest Autologiczna Fibryna (AF-Autologous Fibrin). Pozyskujemy ją z krwi Pacjenta pobranej do specjalnej probówki  i poddanej podobnemu procesowi wirowania. Uzyskane w ten sposób osocze bogatopłytkowe uzupełniamy o dedykowany czynnik, co umożliwia generację autologicznej fibryny, podawanej w klasyczny sposób poprzez ostrzyknięcie regenerowanych obszarów skóry. Firbryna jest autogenną macierzą bogatą w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu, która stymuluje gojenie i wzrost tkanek miękkich. Fibryna aktywizuje uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu, który odgrywa kluczową rolę angiogenezie. Transformuje on czynniki wzrostu, pobudzając wzrost tkanek i trombospondyny, glikoproteiny posredniczącej w interakcjach pomiędzy komórkami oraz w procesie angiogenezy, czyli tworzenia się układu krwionośnego, dzięki czemu następuje lepsze ukrwienie i zwielokrotnienie działania procesu regeneracji. Po zabiegu wokół autologicznej fibryny tworzy się włóknista otoczka, a czynniki wzrostu stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu. Daje to efekt wypełnienia i podnoszenia.

 

Zabieg z PRP i AF można wykonać na jednej wizycie.

 

Najważniejszym powodem popularności zabiegów z wykorzystaniem PRP jest ich niezwykła efektywność oraz mnogość, uniwersalność i elastyczność zastosowań. Mogą to więc być  zabiegi dla wzmocnienia i odmłodzenia skóry, terapia przeciw wypadaniu włosów, jak również doskonała terapia wspomagająca regenerację po zabiegach lipotransferu. Mogą z niej korzystać niemalże wszyscy, także alergicy i osoby ze skórą atopową oraz cierpiący na inne schorzenia dermatologiczne.  Potencjał regeneracyjny jaki zawiera osocze bogatopłytkowe jest absolutnie najwyższy i stawia PRP na pierwszym miejscu w medycynie estetycznej praktycznie we wszystkich kryteriach.