Kwas hialuronowy – funkcja

Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka  w postaci soli sodowej - hialuronianu sodu. Pełni rolę naturalnego spoiwa międzykomórkowego, jest składnikiem tkanki łącznej  i płynów ustrojowych. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych. Najwyższe jego stężenie znajduje się w mazi stawowej, w ciele szklistym oka, a przede wszystkim w skórze, w której wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik.

 

Kwas hialuronowy to glikozoaminoglikan z rodzaju polisacharydu, który jest biopolimerem. Występuje we wszystkich rodzajach organizmów żywych. Posiada właściwości antyoksydacyjne oraz stymulujące powstawanie nowych fibroblastów. Aktywuje też własne fibroblasty do produkcji kolagenu. Występuje w dwóch postaciach:

  • niestabilizowany – w płynnej postaci, wykorzystywany do zabiegów mezoterapii igłowej w celu biorewitalizacji skóry.
  • stabilizowany– jako substancja plastyczna i naturalnie układająca się w skórze oraz tkance podskórnej – stosowana jako wypełniacz do korekcji wolumetrycznej twarzy oraz rozmaitych korekcji bruzd i zmarszczek, podnoszenia opadniętych kącików ust, powiększania ust, etc.

W skórze i przestrzeni międzykomórkowej znajduje się ponad połowa kwasu hialuronowego. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Ma on silne właściwości higroskopijne - jego jedna cząsteczka można przyłączyć nawet 1000 cząsteczek wody, a w ciągu doby aż 30 % jego ogólnej ilości ulega rozpadowi i wymianie na nowy. Jego obecność decyduje o kondycji oraz zdrowym wyglądzie naszej skóry, jej jędrności i sprężystości. Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie spada. Powoduje to degenerację tkanek, wysychanie skóry, czemu towarzyszą objawy starzenia się takie jak rozluźnienie skóry, jej wiotczenie oraz zmarszczki.

 

Kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce i medycynie regeneracyjnej w postaci preparatów o precyzyjnie określonym spektrum działania. W zabiegach regeneracji skóry i redukcji zmarszczek i bruzd preparaty te mają strukturę elastycznego żelu, który doskonale wypełnia skórę, w której występują zmarszczki i bruzdy. Ale zastosowań jest znacznie więcej, bo także do zabiegów rewitalizacji skóry, pobudzania procesów regeneracyjnych, poprawiania konturów twarzy, ale także wspomagania gojenia ran, blizn i oparzeń. Jednocześnie w miejscu zabiegu, w okresie biodegradacji trwającej od 6 do 18 miesięcy od aplikacji, czyli w okresie rozpadu kwasu hialuronowego na dwutlenek węgla i wodę, silnie nawilża i stymuluje skórę, dzięki czemu będzie ona w przyszłości w znacznie lepszej kondycji.

 

Zabiegi aplikacji kwasu hialuronowego są niezwykle skuteczne
i dają natychmiastowe efekty w postaci redukcji bruzd i zmarszczek.